volejte na naší linku: +420 720 97 37 97

Jak vybrat klimatizaci?

Jaký chladicí výkon klimatizace je pro mě ideální?

Chladící i topný výkon klimatizace je základní parametr při výběru klimatizační jednotky. Mezi parametry, které nejvíce ovlivňují výkon klimatizace, patří velikost místnosti, velikost a orientace oken, druh zateplení, počet a výkon elektrických spotřebičů v místnosti, ale i způsoby využívání místnosti ale i například počet osob trvale setrvajích v místnosti. 

Dá se tedy říci, že jiné parametry má tělocvična a zcela jiné má obývací pokoj, nebo ložnice. Klimatizace je jistě třeba v obouch případech, ale vždy bude vlastní jednotka asi jiná.

Jako všeobecný a velmi orientační výpočet poslouží objem místnosti v m3.

Zjednodušený výpočet na metry krychlové místnosti:

 

Objem místnosti

Požadovaný chladící
výkon klimatizace

do 50 m3

 2 kW

40-70 m3

 2,7 kW

60-90 m3

 3,5 kW

90-130 m3

 5,0 kW

120-170 m3

 7,0 kW

velmi všeobecné a přibližné doporučení.

 

Příklad:
Pokoj 5x3m, výška stropu 2,8m => objem místnosti = 42m3. Dle tabulky vyhovuje velikosti místnosti model klimatizace o výkonu chlazení 2,0 kW. Vhodný model klimatizace je např. klimatizační jednotka Samsung AR4000 Boracay AC092 , nebo Panasonic UE12RKE 2,5kW  s  chladícím výkonem 2,5 kW.  
Pokud ale má tato místnost velká okna, kam navíc větší část dne svítí slunce a je zde instalováno více elektrických spotřebičů s velkým odběrem (např. plazmová televize, počítače apod.), je vho

montaznik

dnější výkon klimatizace ještě více navýšit o cca 1/3 výkonu. Tedy ideálně 3,5kW klimatizaci jako např. Samsung AR4000 Boracay AC12S 3,5kW a nebo Panasonic UE12RKE 3,5kW.

 

Klimatizace by tedy měla být lehce naddimenzovaná aby měla

 

dostatečný výkon chladit prostor i bez provozu na maximální výkon.  Pokud by byla klimatizace poddimenzována (bude-li výkon příliš malý), klimatizace poběží nepřetržitě nebo bude častěji zapínat a vypínat, prostor se náležitě nevychladí. To má za následek vysokou spotřebu elektrické energie, nízkou efektivnost a rychlé opotřebování kompresoru a jiných důležitých částí klimatizace.

Naši specialisté Vám jistě rádi poradí.Tak je neváhejte kontaktovat (Po-Pá od 08,30 do 17hod na tel: +420. 720 97 37 97).

 

Jak často se klimatizace bude používat?

Důležitá je funkce časovače (programování)  která usnadní proces chlazení místnosti. Levné klimatizace toto nenabízejí, jenom on/off a volbu teploty.
Pomocí programovatelného časovače je možno nastavit spuštění jednotky na určitou hodinu (např. na 8:00, s začátkem pracovní doby, nebo naopak start klimatizace podvečer po příchodu z práce domů)  Většinou se jedná o  týdenní časovače, tedy programování v horizontu sedmi dní  s možností opakování a několika týdenních režimů či pouze denní časování.

Další možností je vybrat klimatizaci s Wi-Fi modulem. Ten Vám u určitých modelů umožní komunikovat prostřednictvím chytrého telefonu s Vaší klimatizací odkudkoli na světě. Podmínkou je ale vybavení prostoru kde je umístěná nástěná jednotka wi-fi signálem s připojením na internet.

 

Co potřebuji, abych mohl mít klimatizaci doma nebo v kanceláři?

Klimatizace ve standardním řešení vždy obsahuje vnitřní  a venkovní jednotku (u multisplitových klimatizačních jednotek to může být i několik vnitřních a jedna venkovní), která odvádí teplo. Jednotky jsou spojeny potrubím s chladicí kapalinou (R410, nebo moderněji R32). Proto je při instalaci většinou nutné vrtat otvor v obvodové zdi nebo stropě pro potrubí, odvod kondenzátu a elektroinstalaci.
Venkovní jednotka by měla být umístěna ve venkovním prostředí pro ideální odvod odpadního tepla. Venkovní jednotku jsme schopni umístit na fasádu, balkón, případně střechu, nebo za komín.
Máme zkušenosti i s komplikovanými instalacemi multisplit jednotek z výškových plošin, máme  zkušené montážníky i pro výškové práce.

Pozor u vnitřní jednotky na odvod kondenzátu, který se nejčastěji odvádí samospádem. V obzvlášť nepřístupných prostorech se instaluje čerpadlo pro odvod kondenzované vody. Čerpadlo může být umístěno mimo vnitřní jednotku (tedy není na zdi nikde vidět) v rozsahu až 3m od jednotky. Odvod z čerpadla je pak veden na střechu nebo skrz zeď ven.
Zapojení elektroinstalace jednoduchých splitových klimatizací je většinou řešeno napojením do vnitřní jednotky (může být použitý i klasický kabel s vidlicí pro připojení do zásuvky, nebo přímé napájení přes odjištění v domovním ropzvaděči), u složitějších systému je přívod veden společně s ostatním vedením z venkovní do vnější jednotky.

 

a+++Energetický štítek

Při nákupu si všímejte i energetické třídy (levné „no name“ jednotky bývají v energetické třídě B, C), což reálně znamená i trojnásobnou spotřebu elektrické energie v porovnání s jednotkami A++ nebo dokonce A+++. Moderní klimatizace například od společnosti Daikin, PANASONIC a nebo Haier mají energetický štítek A+++ Některé mají i  program pro sledování spotřeby el. Energie.

 

Hlučnost klimatizace

Dalším neméně důležitým faktorem je hlučnost klimatizace. Pokud zvažujete klimatizaci do ložnice, důrazně doporučujeme vybírat si klimatizací s hladinou hluku mezi 19-21dB který odpovídá šepotu v místnosti. Opět platí, že levné low-end klimatizace mají hladinu hluku až 30dB, u toho by se vám už špatně usínalo.
Stejně je dobré myslet na umístění venkovní jednotky, ty operují hlučností 35-60dB dle výkonu. Tedy umístění pod oknem ložnice nebo přímo sousedovi do oken také nebude ideální (to platí i pro instalace na společný balkon rozdělený tenkou příčkou, či polykarbonátovou deskou).

Naši technici jsou schopni přijet na místo instalace a pomoci vám s plánováním umístění jednotek.  

 

Cena cena a ještě jednou cena?  

Nejlevnější jednotka zdaleka nemusí znamenat i nejlevnější řešení. K jednotce se vždy počítá různá cena odborné instalace, k té se také mohou připočítávat i vícepráce a extra materiál. Dále je běžné si účtovat dopravu, a přemrštěné částky za doplňkový a doplňkový materiál.Taková je současná situace na trhu. Navíc se může běžně stát, že na vlastní instalaci budete čekat řadu týdnů až měsíců (hlavně v letních měsících ve vlnách tropických veder).

Proto se vždy předem ujistěte co cena obsahuje a co ne, jaké budou celkové náklady na instalaci a kolik bude stát doprava.

Našim zákazníkům naši řemeslníci vždy předem odhadnou celkové náklady (pro předejití nemylého překvapení) a vše řádně vyučtují. Do 50km si neúčtujeme dopravné. Montážní kapacity máme k dispozici a základní modely klimatizací skladem.

Vyzkoušejte tým našich profesionálů.

monter original_napis

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.